Twój koszyk jest pusty!
cat_title

Warto wiedzieć

Sosna to jeden z najpopularniejszych gatunków drewna w Polsce, z którego produkuje się meble. Wielu z nas decyduje się na zakup do swojego wnętrza mebli wykonanych właśnie  z tego gatunku drewna.  Dlaczego to właśnie one cieszą się tak dużą popularnością?

Meble wykonane z naturalnego surowca, posiadają cechy pozytywnie wpływające na nasze zdrowie i samopoczucie, oraz urzekają pięknem swojego zapachu, bogactwem barw i różnorodnością wzorów. Niestety cena takich mebli,  jest często dość wysoka, szczególnie w porównaniu z ceną mebli wykonanych z płyty. Alternatywą jest  zastosowanie do produkcji drewna sosnowego,  które jest w Polsce popularne, dlatego wykonane z niego meble można znaleźć w przystępnych cenach.

Główną zaletą drewna są właściwości elektrostatyczne, powodujące, że w pomieszczeniu nie tworzą się zawirowania kurzu. Ta właściwość jest szczególnie doceniana przez osoby posiadające alergię na kurz. Drewno posiada też taką właściwość jak higroskopijność, czyli zdolność wymiany pary wodnej między drewnem, a otaczającą go atmosferą. Drewno albo oddaje nadmiar wilgoci otoczeniu (desorpcja), lub uzupełnia niedobór wilgoci chłonąc parę wodną z otoczenia (adsorpcja). Drewno przez cały czas „pracuje”  wchłaniając i oddając wilgoć. Robi to tak długo, aż nastąpi równowaga między wilgotnością drewna, a wilgotnością pomieszczenia, w którym się ono znajduje. Dzięki tej właściwości równoważy się stopień nasycenia wilgotności powietrza w pomieszczeniu, co wpływa bardzo pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Meble drewniane można ponownie wielokrotnie olejować, woskować i lakierować, ułatwia to ewentualne naprawy uszkodzeń powstałych podczas ich użytkowania, co wydłuża znacznie czas ich eksploatacji. Przy czym warto zwrócić uwagę na fakt że meble sosnowe pokryte lakierem są znacznie trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia zewnętrzne, takie jak zarysowania lub obtłuczenia, w porównaniu z meblami olejowanymi, czy woskowanymi. Użytkownicy mebli z drewna doceniają też fakt, że większość uszkodzeń można z łatwością samodzielnie usunąć, używając ogólnie dostępnych na rynku do tego materiałów. Takich zalet nie posiadają meble wykonane z płyty wiórowej, co sprawia że meble z drewna wypadają bezkonkurencyjnie na tle trwałości i dłuższego czasu ich eksploatacji.

Pielęgnacja sosnowego drewna jest stosunkowo prosta. Wszystko zależy od rodzaju jego wykończenia. Meble z drewna surowego należy raz na miesiąc smarować ściereczką nasączoną olejem do drewna. Olej sprawi, że wszystkie zarysowania czy ślady użytkowania staną się mniej widoczne, a meble będą wyglądały świeżo i czysto. Olejowanie sprawi także, że mebel z czasem stanie się twardszy i trwalszy. Natomiast woskowane meble sosnowe najlepiej przecierać specjalnym mleczkiem z dodatkiem wosku. Nakładamy je także za pomocą miękkiej ściereczki. Z kolei lakierowane meble nie wymagają aż tak dużego nakładu prac podczas ich pielęgnacji i aby o nie zdbać wystarczy raz na czas użyć specjalnego preparatu ze środkiem antystatycznym. Opóźni on osadzanie się na nich kurzu.

Meble z litego drewna są nie tylko trwałe, ale także pozwalają na ogromną dowolność w ich aranżacji. Wybierając rodzaj i sposób wykończenia, możemy sprawić, że nasze wnętrza staną się klasyczne, przytulniejsze lub jaśniejsze i przestronniejsze. Drewno dostarcza wielu możliwości, a od nas zależy, w jaki sposób je wykorzystamy.

Zdecydowanie bardziej opłaca się nam kupić produkt, który jest zbudowany w pełni z naturalnego materiału, który nie zawiera środków wiążących i chemicznych i ma mniejszy stopień przetworzenia. Nic dziwnego zatem, że meble sosnowe mają wielu wielbicieli i zwolenników. Na zakup mebli sosnowych warto się zdecydować, jeśli chcemy mieć piękne, drewniane meble, a jednocześnie nie chcemy rujnować swojego budżetu.